2012 Farmington Run for the Hills

5K Run

Age Group Results

August 18, 2012



Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ANGELA MATTHEWS                   WESTLAND              246             3        17:25.3      5:37/M

Female Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    PAM EATON                         MILFORD               928            94        25:17.7      8:09/M

Female 15 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JACKIE BREDENBERG                 ROYAL OAK             844            15        19:12.9      6:12/M
       2    MACKENZIE GAMMONS                                       918            18        19:21.2      6:15/M
       3    SAM BABINEAU                                            862            36        21:01.1      6:47/M
       4    AUDREY DRALLOS                    COMMERCE TOWNSHIP     789            37        21:17.1      6:52/M
       5    ALEXIS LAZARCZYK                  WEST BLOOMFIELD       894            56        22:35.1      7:17/M
       6    CALLIE JONES                      MASON  MI             617            63        23:11.5      7:29/M
       7    SCARLETT CHARLES                  BLOOMFIELD HILLS      872            64        23:12.5      7:29/M
       8    MIRI HOSHINO                                            858            68        23:40.7      7:38/M
       9    GIOVANNA LEONE                                          865            69        23:42.7      7:39/M
      10    STEPHANIE BOCHENEK                MILFORD  MI           781            80        24:33.5      7:55/M
      11    SASKIA CHARLES                                          919            81        24:34.7      7:55/M
      12    CHLOE BENSINGER                   HOWELL  MI            784            93        25:15.7      8:09/M
      13    MACKENZIE STEPHANS                                      912           111        26:13.6      8:27/M
      14    OLIVIA ATTO                                             914           114        26:20.2      8:30/M
      15    LEAH MANIMALETHU                  BRIGHTON  MI          797           137        27:46.2      8:57/M
      16    BRIDGET DOLOWY                    PLYMOUTH  MI          648           138        27:47.7      8:58/M
      17    HANNAH HOOD BLAXILL               FARMINGTON HILLS  M   704           142        28:11.2      9:05/M
      18    SAMANTHA ZIELINSKI                BRIGHTON  MI          792           143        28:11.7      9:05/M
      19    LEYA MALIEKAL                     NOVI  MI              837           145        28:14.5      9:06/M
      20    MARIA ROUSSERA                                          916           157        28:49.2      9:18/M
      21    GWEN BURKE                        SOUTH LYON  MI        788           164        29:15.2      9:26/M
      22    COURTNEY SCHWEERS                 BELLEVILLE  MI        822           166        29:17.9      9:27/M
      23    MOLLY LIPPITT                                           915           194        31:33.9     10:11/M
      24    KAYLEIGH FRANCIS                  FARMINGTON  MI        804           200        31:51.4     10:16/M
      25    MICA RITZ                         LIVONIA  MI           655           206        32:09.4     10:22/M
      26    MEGAN CHARLAKOLU                  FARMINGTON HILLS  M   714           210        32:28.9     10:28/M
      27    KRISTEN FLEMING                   FARMINGTON  MI        618           228        34:40.5     11:11/M
      28    ELEANOR LUTTMAN                   FARMINGTON HILLS      920           245        37:46.8     12:11/M
      29    NILOV NASRO                                             909           249        38:27.3     12:24/M
      30    SAINA AZIMI                                             859           250        38:27.9     12:24/M
      31    OLIVIA DARNELL                    NOVI  MI              684           252        39:18.2     12:41/M
      32    MADELINE WEEKS                    YPSILANTI  MI         783           271        47:00.4     15:10/M
      33    EMMA GIROLAMI                     FARMINGTON HILLS  M   671           273        47:40.1     15:23/M

Female 16 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    LEXI SINCLAIR                                           867            14        19:12.7      6:12/M
       2    LAYNE MARINSKI                    CANTON  MI            778            42        21:42.6      7:00/M
       3    MONICA BABCOCK                                          843            53        22:22.5      7:13/M
       4    KASEY SEERY                       CLARKSTON             845            58        22:49.2      7:22/M
       5    ISABELLA LACKNER                                        917            59        22:50.1      7:22/M
       6    MAITHRI REDDY                     FAIR HAVEN            895            78        24:27.4      7:53/M
       7    SARA HASTINGS                                           913            89        25:06.7      8:06/M
       8    SAVANNAH HERRMANN                 WEST BLOOMFIELD  MI   806            96        25:25.2      8:12/M
       9    ALISSA CRAVENS                    FARMINGTON HILLS  M   821           132        27:25.9      8:51/M
      10    RIA MANIMALETHU                   BRIGHTON  MI          796           139        27:50.7      8:59/M
      11    TORI BAXTER                       CANTON  MI            611           209        32:24.1     10:27/M
      12    RAVEN GARDINER                    REDFORD  MI           734           213        32:47.7     10:35/M

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    NATALIE WEBB                      NEW BOSTON            923             7        18:12.1      5:52/M
       2    LAUREN LUNSFORD                   YPSILANTI             876            30        20:43.2      6:41/M
       3    ELISA SHARP                       BRIGHTON  MI          802            61        23:04.4      7:26/M
       4    JULIA MASLAR                      GROSSE ILE  MI        811           121        26:47.5      8:38/M
       5    KRISTINA WAINEO                   HOWELL  MI            785           153        28:37.4      9:14/M
       6    FRANKIE FULTZ                     SHELBY TOWNSHIP  MI   725           155        28:41.5      9:15/M
       7    BRITTNAY WEBSTER                  NORTHVILLE  MI        689           179        30:33.4      9:51/M
       8    LAURA RENAUD                      REDFORD  MI           737           211        32:32.4     10:30/M
       9    LAUREN BROWN                      STERLING HEIGHTS  M   650           214        33:02.2     10:39/M
      10    SARAH THORMEIER                   ROYAL OAK  MI         841           222        34:02.7     10:59/M
      11    AMANDA VALLANCE                   FARMINGTON HILLS  M   131           227        34:35.5     11:09/M
      12    RACHEL FORRESTER                  PLYMOUTH  MI          651           241        36:42.5     11:50/M
      13    MEREDITH MARTZ                    FARMINGTON HILLS      896           267        43:59.6     14:11/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ERIN WEBSTER                      DEARBORN  MI          827             9        18:33.7      5:59/M
       2    HEATHER DYC                       REDFORD  MI           227            22        19:39.2      6:20/M
       3    CHRISTINA CANNON                  CHESANING             934            76        24:09.7      7:47/M
       4    GAYLE MAZURKIEWICZ                MADISON HEIGHTS  MI   805            79        24:33.5      7:55/M
       5    ASHLEY PALARSKI                   COMMERCE  MI          659            97        25:33.0      8:15/M
       6    LAURA FARIA-TANCINCO              CUMBERLAND  RI        616           126        27:06.2      8:45/M
       7    SARAH MENDOZA                     ROCHESTER             936           131        27:20.9      8:49/M
       8    HANSAH SMITH                      DETROIT  MI           115           189        31:05.4     10:02/M
       9    ERIN MORAN                        SAINT CLAIR SHORES    769           224        34:11.7     11:02/M
      10    ERICKA SMITH                      FARMINGTON HILLS  M   608           233        35:19.5     11:24/M
      11    CHELSEA CADIGAN                   ROYAL OAK  MI         726           236        35:43.3     11:31/M
      12    ADRIENNE MARTZ                    FARMINGTON HILLS  M   732           266        43:59.5     14:11/M
      13    AMBER TEBEAU                      FARMINGTON HILLS  M   688           277        53:55.8     17:24/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JESYKA SIGG                       NAPLES  FL            795           122        26:48.1      8:39/M
       2    TINA PHELPS                       NORTHVILLE            892           163        29:13.2      9:25/M
       3    LINDSEY MARSHALL                  REDFORD  MI           710           165        29:15.7      9:26/M
       4    KATIE MILLER                      FARMINGTON HILLS  M   685           172        29:47.1      9:36/M
       5    TERRI STILLWELL                   ANN ARBOR  MI         691           178        30:22.7      9:48/M
       6    JAN LARENTE                       CANTON  MI            639           183        30:53.9      9:58/M
       7    KRISTIE JAROSZEWSKI               FARMINGTON HILLS  M   699           192        31:16.7     10:05/M
       8    JESSICA ROHRHOFF                  WALLED LAKE  MI       702           198        31:49.7     10:16/M
       9    LINDA UEHLEIN                     FARMINGTON HILLS  M   780           218        33:35.7     10:50/M
      10    STACIE MASTAKO                    NEW HUDSON  MI        620           230        34:44.1     11:12/M
      11    MEGHAN ANDERSON                   FARMINGTON  MI        602           231        34:53.3     11:15/M
      12    RACHEL URBANIAK                   NORTHVILLE  MI        813           237        36:05.7     11:38/M
      13    PATRICIA CHINN                    FARMINGTON HILLS  M   701           255        40:11.2     12:58/M
      14    IRENE WATTS                       DEARBORN  MI          715           279      1:10:09.4     22:38/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    DENISA COSTECU                    COMMERCE TWP  MI      197             5        17:57.2      5:47/M
       2    MEL REAM                          CANTON  MI            657            38        21:22.6      6:54/M
       3    CARMEN ERICKSON                   REDFORD  MI           763           119        26:39.9      8:36/M
       4    KATHRYN WALBY                     FARMINGTON HILLS  M   668           124        26:55.1      8:41/M
       5    JILL GUANCO                       FARMINGTON            842           129        27:11.7      8:46/M
       6    MONICA JAKUBIAK                   FARMINGTON HILLS  M   731           135        27:44.2      8:57/M
       7    LINDA MCMULLEN                    PLYMOUTH  MI          791           148        28:29.5      9:11/M
       8    JENNIFER BEHNKE                   NOVI  MI              667           161        29:10.1      9:25/M
       9    KIMBERLY HEFFEL                   NOVI  MI              814           173        29:58.9      9:40/M
      10    STEPHANIE MCPEAK                  TROY  MI              656           174        30:02.5      9:41/M
      11    SWATI NARRA                       NOVI  MI              700           182        30:47.4      9:56/M
      12    CHRISTIE HOLTON                   ST CLAIR SHORES  MI   790           186        31:00.8     10:00/M
      13    REBECCA HOPERSBERGER              CLINTON TOWNSHIP      933           188        31:02.7     10:01/M
      14    MELISSA FRANCIS                   FARMINGTON  MI        782           201        31:51.5     10:16/M
      15    CARLA PEREZ-TURNER                CANTON                921           215        33:03.8     10:40/M
      16    ERIN REYNOSO                      COMMERCE TWP  MI      624           234        35:29.5     11:27/M
      17    TERRALEE MALEUF                   FARMINGTON HILLS  M   601           242        37:32.5     12:06/M
      18    COURTNEY CHANG                    FARMINGTON HILLS  M    25           243        37:37.3     12:08/M
      19    CARRIE RUFF                       WARREN  MI            606           246        38:01.3     12:16/M
      20    SUSIE STEELE                      SOUTH LYON  MI        707           248        38:25.8     12:24/M
      21    MARY GRACE MENDENHALL             YPSILANTI             903           270        46:08.8     14:53/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ANGELA KRAUS                      ROYAL OAK  MI         820           147        28:21.6      9:09/M
       2    STACY TRUAX                       LIVONIA  MI           614           156        28:46.3      9:17/M
       3    CAROLYN MARR                      FARMINGTON  MI        652           187        31:01.2     10:00/M
       4    STEPHANIE STEPHANS                WEST BLOOMFIELD  MI   637           197        31:46.7     10:15/M
       5    PAMELA ZINKOSKY                   FARMINGTON  MI        658           203        31:58.8     10:19/M
       6    MELISSA LUCAS                     FARMINGTON  MA        838           204        32:07.5     10:22/M
       7    THERESA HEYMES                    FARMINGTON HILLS  M   661           212        32:37.9     10:31/M
       8    LAUREL TANCINCO                   LIVONIA  MI           728           225        34:16.6     11:03/M
       9    KIMBERLY KEITH                    SOUTH LYON  MI        649           226        34:28.7     11:07/M
      10    TRACY VAGNER                      LIVONIA  MI           609           232        35:02.8     11:18/M
      11    MONIQUE CHERRY                    SOUTHFIELD  MI        670           247        38:04.8     12:17/M
      12    DENISE OROURKE                    FARMINGTON HILLS  M   824           251        39:12.5     12:39/M
      13    MEENAKSHI RAJACHUDAMANI           FARMINGTON HILLS      885           275        49:20.7     15:55/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JILL SHAVRNOCH                    FARMINGTON HILLS  M   787           116        26:34.2      8:34/M
       2    AMY PLAYER                        NOVI  MI              815           136        27:44.6      8:57/M
       3    ROBERTA BRINDLEY                  LIVONIA  MI           716           171        29:38.2      9:34/M
       4    KIM SANDHU                        FARMINGTON HILLS  M   630           184        30:57.7      9:59/M
       5    TAMARA O'CONNOR                   FARMINGTON  MI        779           190        31:10.2     10:03/M
       6    PATRICE POYNTER                   LIVONIA  MI           717           191        31:11.4     10:04/M
       7    GIGI COLOMBINI                    ROCHESTER HILLS  MI   798           207        32:13.4     10:24/M
       8    DIANE STANTON                     LIVONIA  MI           721           238        36:29.9     11:46/M
       9    NAMRATHA MURTHY                   WEST BLOOMFIELD       881           239        36:35.2     11:48/M
      10    CYNTHIA BIGELOW                   PLYMOUTH  MI          662           240        36:42.3     11:50/M
      11    WENDY LAPERE                      NORTHVILLE  MI        669           244        37:44.5     12:10/M
      12    LAURENE MONCZNIK                  FARMINGTON HILLS  M   724           259        41:44.8     13:28/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MARY DODERO                       FARMINGTON HILLS  M   646           109        26:02.4      8:24/M
       2    VIVIAN DAWSON                     FARMINGTON  MI        666           118        26:39.3      8:36/M
       3    KIMBERLY JEVONS                   GROSSE POINTE WOODS   736           146        28:17.9      9:07/M
       4    DEBORAH DIEHR                     WESTLAND  MI          687           158        28:54.2      9:19/M
       5    LYNN FANELLI                      FARMINGTON HILLS      853           170        29:37.4      9:33/M
       6    ROBIN HOSHINO                     PALM HARBOR  FL       615           176        30:09.5      9:44/M
       7    SUSAN SALTER                      WALLED LAKE           900           195        31:35.5     10:11/M
       8    LISA KOTAL                        WARREN                891           221        33:58.5     10:57/M
       9    CINDY WILKERSON                   CANTON  MI            613           257        40:15.9     12:59/M
      10    LESLIE YOUNG                      FARMINGTON HILLS  M   819           268        44:04.1     14:13/M
      11    LINDA VAN HOWE                    FARMINGTON HILLS  M   823           269        44:04.3     14:13/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    CLAUDIA HEINRICH                  FARMINGTON HILLS  M   768           258        40:37.6     13:06/M
       2    ADELE MARTZ                       FARMINGTON HILLS  M   680           265        43:59.4     14:11/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MAGGY ZIDAR                       PONTIAC               907            99        25:33.2      8:15/M
       2    SUSAN LOOS                        CANTON  MI            643           101        25:41.2      8:17/M
       3    MARJURIE BARNETT                  SOUTHFIELD            940           254        39:28.8     12:44/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    LINDA SCOROF                      GARDEN CITY  MI       636           160        29:09.2      9:24/M

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    BILLY VAN VIANEN                  CANTON                905             1        16:46.6      5:25/M

Male Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MICHEAL ADAMCZYK                  NORTHVILLE            930            10        18:54.4      6:06/M

No age provided

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    UNKNOWN PARTIC. 938                                     938            34        20:53.2      6:44/M
       2    JOSEPH ORSKY                      BELLEVILLE            878            44        21:45.5      7:01/M
       3    TYRELL HICKS                      WESTLAND              932           108        25:57.5      8:22/M

Male 15 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    EDUARDO MAYA                      WESTLAND  MI          794             4        17:48.5      5:45/M
       2    COLIN HERRMANN                    WEST BLOOMFIELD  MI   808             8        18:18.2      5:54/M
       3    BRYCE SINCLAIR                                          860            13        19:11.9      6:11/M
       4    MIKE KEMENEY                                            861            32        20:46.3      6:42/M
       5    STONE ZHANG                                             911            33        20:52.4      6:44/M
       6    EZRA SCHWARZBAUM                                        857            43        21:43.4      7:00/M
       7    JOHN MAGUIRE                                            855            45        21:45.7      7:01/M
       8    CURTIS WAINEO                     HOWELL  MI            773            67        23:22.2      7:32/M
       9    BLAINE RITZ                       LIVONIA  MI           654            72        23:56.5      7:43/M
      10    MARK HUDSON                       BLOOMFIELD HILLS      847            91        25:08.8      8:06/M
      11    XAVIER MATTISON                                         856           106        25:56.9      8:22/M
      12    CORY DUBIN                        COMMERCE TOWNSHIP     705           115        26:31.5      8:33/M
      13    PARKER YOUNG                      ORCHARD LAKE          879           150        28:35.7      9:13/M
      14    JASON PHELPS                      NORTHVILLE            890           162        29:12.6      9:25/M
      15    MATT DENNISON                       MI                  803           167        29:23.7      9:29/M

Male 16 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    NICK OTT                          REDFORD               846             2        17:05.2      5:31/M
       2    JOEY KEMENEY                                            910             6        18:03.7      5:49/M
       3    CHARLIE AILSWORTH                                       863            11        18:56.4      6:06/M
       4    MICHAEL AZZOPARDI                 FRANKLIN              898            19        19:25.5      6:16/M
       5    PHILLIP KOVALER                   BLOOMFIELD HILLS      897            23        19:40.5      6:21/M
       6    ERIC O'NEILL                      FARMINGTON HILS  MI   786            28        20:36.1      6:39/M
       7    ALAN PARK                                               866            35        20:54.2      6:45/M
       8    NICK BARAN                                              899            39        21:30.2      6:56/M
       9    MITCH BRINDLEY                    LIVONIA  MI           727            40        21:32.4      6:57/M
      10    PATRICK WILKERSON                 CANTON  MI            645            46        21:47.7      7:02/M
      11    MICHEAL SCHWARTZ                  LIVONIA               851            62        23:11.3      7:29/M
      12    BEN CORSON                                              864            73        23:58.9      7:44/M
      13    JOSHUA MENDENHALL                 YPSILANTI             904           264        43:26.6     14:01/M

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MICK ADKINS                       CLARK LAKE            931            12        19:03.5      6:09/M
       2    BEN FLECK                         FARMINGTON HILLS  M   665            16        19:17.3      6:13/M
       3    JOVARY TORRES                     PONTIAC               908            17        19:19.1      6:14/M
       4    ADAM GENTER                       WIXOM                 926            48        22:15.6      7:11/M
       5    KEVIN SORAH                       SHELBY TOWNSHIP       937            71        23:53.9      7:42/M
       6    MKE DRYDEN                        ANN ARBOR  MI         642           123        26:48.7      8:39/M
       7    MATT FRISCO                       FARMINGTON            874           130        27:14.1      8:47/M
       8    JACKSON TURNER                    CLAWSON  MI           703           140        27:52.6      8:59/M
       9    DAVID MCGRICR                     FARMINGTON HILLS      925           154        28:37.4      9:14/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    DAN ROBINSON                      FARMINGTON HILLS      927            20        19:26.1      6:16/M
       2    JEFF RICHARD                      WEST BLOOMFIELD       935            49        22:16.2      7:11/M
       3    SASCHA KIEHNE                     FARMINGTON HILLS      854            52        22:20.5      7:12/M
       4    SCOTT MARINSKI                    CANTON  MI            818            92        25:14.5      8:08/M
       5    GARETT DEES                       CLARKSTON  MI         693           105        25:54.2      8:21/M
       6    CHRISTOPHER KAKOS                 FARMINGTON HILLS  M   625           185        31:00.6     10:00/M
       7    TODD HALLACK                      LIVONIA  MI           709           196        31:42.4     10:14/M
       8    JOSEPH ROHRHOFF                   WALLED LAKE  MI       708           199        31:50.1     10:16/M
       9    SEAN LENNON                       BRUCE TWP.  MI        775           205        32:07.5     10:22/M
      10    NOAH THORMEIER                    ROYAL OAK  MI         840           223        34:03.2     10:59/M
      11    PATRICK CADIGAN                   ROYAL OAK  MI         697           235        35:43.2     11:31/M
      12    JAMES ZIRKELBACH                  ARLINGTON HEIGHTS     733           261        42:40.7     13:46/M
      13    JOEL VICKER                       FARMINGTON  MI        603           276        52:25.5     16:55/M
      14    JEFF TEBEAU                       FARMINGTON HILLS  M   690           278        53:56.8     17:24/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JOE PRUCHNIK                      FARMINGTON HILLS      868            24        19:50.8      6:24/M
       2    ANDREAS SIGG                      NAPLES  FL            774            25        20:05.2      6:29/M
       3    MATT STEMPLE                      LIVONIA  MI           678            27        20:34.7      6:38/M
       4    THOMAS DOWNS                      WHITE LAKE  MI        767            51        22:19.5      7:12/M
       5    WILLIAM DEIGHAN                   NEW CITY  NY          800            84        24:42.2      7:58/M
       6    THOMAS AERAMKULAMTHADATHIL        FARMINGTON HILLS  M   810           120        26:43.5      8:37/M
       7    RICK PACK                         ROCHESTER HILLS  MI   816           133        27:32.2      8:53/M
       8    RYAN MASTAKO                      NEW HUDSON  MI        683           134        27:33.9      8:53/M
       9    KYLE MARSHALL                     REDFORD  MI           694           141        28:06.2      9:04/M
      10    GEORGE HOTELLING                  CANTON, MI  MI        711           168        29:33.7      9:32/M
      11    JACK TUCCI                        FARMINGTON HILLS  M   621           219        33:36.9     10:50/M
      12    TIMOTHY LEATREA                   FARMINGTON HILLS  M   692           256        40:11.5     12:58/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    FIDDLE REYNOSO                    COMMERCE TWP  MI      653            29        20:38.4      6:39/M
       2    TSUMOTO MASUMOTO                  WEST BLOOMFIELD  MI   641            57        22:46.9      7:21/M
       3    DOUGLAS GATTO                     ALLEN PARK  MI        660            65        23:15.7      7:30/M
       4    MARK PETRICCA                     NORTHVILLE  MI        812            83        24:36.3      7:56/M
       5    JASON HOLTON                      ST CLAIR SHORES  MI   771            87        25:00.4      8:04/M
       6    DAVID LEHNER                      FARMINGTON HILLS  M   623            90        25:07.7      8:06/M
       7    MATHEN GEORGE                     MADISON HEIGHTS       941            95        25:20.7      8:10/M
       8    RYAN RICARDI                      FARMINGTON HILLS  M   610           102        25:41.7      8:17/M
       9    MATT VOSS                         WARREN  MI            605           113        26:19.3      8:29/M
      10    JULIUS TANCINCO                   CUMBERLAND  RI        672           159        29:01.4      9:22/M
      11    DIVYESH MISTRY                    FARMINGTON HILLS      889           169        29:35.2      9:33/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    DUANE LEONARDI                    LAKE ORION  MI        713            41        21:41.5      7:00/M
       2    CRAIG BADALAMENTI                 FARMINGTON HILLS      893            54        22:24.5      7:14/M
       3    HUGH BLAXILL                      FARMINGTON HILLS  M   719            74        24:01.7      7:45/M
       4    MIKE WEISSMAN                     WEST BLOOMFIELD  MI   673            77        24:17.3      7:50/M
       5    AARON SAYLOR                      FARMINGTON  MI        718            88        25:06.5      8:06/M
       6    ANTHONY LEWIS                     FARMINGTON HILLS  M   677           112        26:15.2      8:28/M
       7    JERRY SHAVRNOCH                   FARMINGTON HILLS  M   770           117        26:38.3      8:35/M
       8    SHANE BOSTWICK                    CANTON  MI            730           127        27:06.9      8:45/M
       9    AHMAD EZZEDDINE                   FARMINGTON            852           128        27:07.2      8:45/M
      10    JASON TURNER                      CANTON                922           144        28:13.7      9:06/M
      11    ARI CALISKAN                      CANTON  MI            632           149        28:33.2      9:13/M
      12    ROBERT MCMULLEN                   PLYMOUTH  MI          772           151        28:35.8      9:13/M
      13    ANDY WHITTEN                      NORTHVILLE  MI        706           152        28:37.2      9:14/M
      14    ERIC SCHWEERS                     BELLEVILLE  MI        825           177        30:16.2      9:46/M
      15    SARAT KOTHAPALLI                  FARMINGTON HILLS      882           217        33:23.7     10:46/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    RICHARD NEUHAUS                   FARMINGTON HILLS      871            21        19:26.9      6:16/M
       2    LEE ROMERO                        FARMINGTON HILLS  M   635            31        20:43.8      6:41/M
       3    JEFF GABRIELSON                   ROCHESTER HILLS  MI   776            60        22:50.7      7:22/M
       4    MICHAEL CRANE                     OAKLAND TOWNSHIP  M   766            66        23:21.2      7:32/M
       5    MICHAEL CICOTTE                   WESTLAND              877           103        25:45.5      8:18/M
       6    MARK GIORDANO                     CANTON  MI            729           107        25:57.5      8:22/M
       7    JEFF STEPHANS                     WEST BLOOMFIELD  MI   638           125        27:02.7      8:43/M
       8    PAT TANCINCO                      LIVONIA  MI           722           220        33:37.9     10:51/M
       9    ANDREW MARR                       FARMINGTON  MI        676           229        34:43.2     11:12/M
      10    JOHN BEBES                        NORTHVILLE  MI        681           262        43:06.8     13:54/M
      11    MICHAEL GIROLAMI                  FARMINGTON HILLS  M   634           272        47:39.5     15:22/M
      12    RAMARATNAM RAJACHUDAMANI          FARMINGTON HILLS      886           274        49:19.3     15:55/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    STEVE ENGLISH                     FARMINGTON HILLS  M   764            50        22:17.9      7:11/M
       2    STEVEN WATKEYS                    FARMINGTON  MI        629            82        24:35.5      7:56/M
       3    REGINALD GAY                      SOUTHFIELD            929            86        24:59.4      8:04/M
       4    BOB RIESTERER                     COMMERCE TWP  MI      723            98        25:33.1      8:15/M
       5    GREGORY PALARSKI                  COMMERCE  MI          682           104        25:50.8      8:20/M
       6    DOUG PONTIOUS                     WOLVERINE LAKE        906           110        26:05.9      8:25/M
       7    SCOTT KIEFER                      LAKE ORION            869           175        30:09.2      9:44/M
       8    TIM KOLLING                       DEARBORN HEIGHTS      880           180        30:41.2      9:54/M
       9    RANDAL BRUCE                      FARMINGTON HILLS  M   695           181        30:42.7      9:54/M
      10    JOHN WILKERSON                    CANTON  MI            612           193        31:29.9     10:09/M
      11    MICHAEL CARPENTER                 FARMINGTON HILLS  M   626           202        31:55.4     10:18/M
      12    RICK MASSUCH                      NEW HUDSON  MI        679           208        32:16.1     10:25/M
      13    PREM MISHRA                       FARMINGTON HILLS      884           253        39:25.6     12:43/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JAMES BEARDEN                     LIVONIA  MI           720            26        20:25.7      6:35/M
       2    WILHELMUS VAN VIANEN              STERLING HEIGHTS      873            85        24:58.7      8:03/M
       3    LAWRENCE HANBIDGE                 PLYMOUTH  MI          801           216        33:14.2     10:43/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JOHN REED                         PARMA                 924            47        21:58.6      7:05/M
       2    KEVIN COLLINS                     NOVI                  870            55        22:26.9      7:14/M
       3    RON MARINUCCI                     COMMERCE TWP.  MI     675            70        23:49.7      7:41/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KEN ROWE                          SOUTHGATE             875            75        24:05.2      7:46/M
       2    BOB DRAPAL                        COMMERCE  MI          619           100        25:35.5      8:15/M
       3    RODERT KEGERRELS                  NORTHVILLE            939           260        41:52.7     13:30/M

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    RONALD BEBES                      FARMINGTON HILLS  M   633           263        43:07.6     13:55/M